wtorek, 25 czerwca 2013

Odrobina egzotyki...

... za sprawą wycieczki do
Palmiarnia Poznańska mieści się na terenie Parku Wilsona. 
Miejsce przepełnione bogatą roślinnością z całego świata, podzielone wszystko na strefy klimatyczne... Oczywiście na terenie palmiarni żyją też różne zwierzęta takie jak ptaki, węże, ryby. Palmiarnia powstała w 1910/1911 roku, początkowo miała powierzchnię 534 m2. W ciągu następnych lat była stopniowo modernizowana oraz powiększana, przekształcana... Tak np. w 1928/1929 w związku z Powszechną Wystawą Krajową, powstaje nowy obiekt (druga palmiarnia). Palmiarnia ma wówczas siedem pawilonów różnej wielkości i łączną powierzchnię 1694 m2. W 1939 zostaje uszkodzona przez działania wojenne. Angielska bomba spada na palmiarnie w 1941 r i wiele roślin zostaje poważnie uszkodzonych przez temperaturę. W kolejnych latach przez nieprzyjazne działania oraz złym stanem technicznym Palmiarnia w roku 1978 zostaje zamknięta. W kolejnych latach zmaga się z odbudową, renowacją i również z dobudowywaniem kolejnych pawilonów.
W 1922 roku w Poznańskiej Palmiarni powstaje pierwsze publiczne akwarium w Polsce. W 10 zbiornikach o łącznej pojemności 1620 l znajdowało się 10 gatunków ryb. Rozwój Akwarium przerwała II Wojna Światowa. W 1961 Akwarium ponownie zostaje rozbudowane i do dziś zawiera ponad 111 gatunków ryb.
Do dnia dzisiejszego stanowi niesamowite miejsce gdzie możemy podziwiać egzotyczna roślinność, zwierzęta... Doskonałe miejsce na wycieczkę!
Szczerze polecam!
Osoby zainteresowane większą ilością informacji odsyłam na stronę Palmiarni Poznań stamtąd też zaczerpnęłam powyższe informację, oraz poniższe cztery fotografie. Więcej takich historycznych zdjęć znajduje się w zakładce Historia na stronie Palmiarni.1963r

1930r

1965r
Na terenie Palmiarni odbywają się również różne imprezy i wystawy, o czym informuje na bieżąco stronka. ;-)) Tak np. dnia 30 czerwca odbędzie się wystawa kotów.

~~~~

Teraz Palmiarnia "moim okiem"
a przynajmniej jej maluśki kawałek 
;-))

Karpie Koi

Pyton

żółwie czerwono lice

Winniczki

Żekotka


Storczyki

Żółw stepowy i greckiCzasowa wystawa muszli


Kurki holenderskie

Akwarium


Żółw Mata mata - czyż nie ma przesympatycznego uśmiechu?

Papugi Ara

;-))

3 komentarze:

Unknown pisze...

Bardzo, bardzo dziękuję za umożliwienie mi obejrzenia Palmiarni-
jestem byłą poznanianką - i już nie mam możliwości obejrzenia jej na "Żywo" - jakże bardzo się rozbudowała
- pamiętam ją w znacznie mniejszym
i skromniejszym wymiarze - będę często wracała na stronę Palmiarni -
bo jest zauroczona jej bogactwem - tak bardzo dla nas egzotycznym-
jak dobrze, że trafiłam na twój blog -
serdeczne dzięki ci za to Wanda

Ina Kaźmierska pisze...

Wstyd się przyznać ale nigdy nie byłam w Poznaniu na dłużej, tylko przejazdem. Moja córka bardzo lubi Poznań i właśnie wybiera się tam na ten weekend. Powiem jej o Palmiarni bo widzę, że warta jest tego by tam zajrzeć. Piękne zdjęcia :)

Ela czary mary pisze...

pieknie tam!Chciałabym kiedys zobaczyć,niestety do Poznania mam ze 250 kilometrów,ale kto wie:))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tu znajdziesz moje prace

Nitkowy Świat na Da Wandzie !

Leśna Broszka na DaWandzie
Mini_logo

Odkryj na DaWandzie

Od: NitkowySwiat

Leśna Broszka

DaWanda Shop-Widget